Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

powiat brzeski
Uwaga na niebezpieczny lód

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Już niedługo rozpoczynają się zimowe ferie. Jest to czas, w którym dzieci i młodzież odpoczywa od codziennej nauki i pracy. Niestety właśnie w tym okresie dochodzi do wielu wypadków z udziałem najmłodszych.

Przestrzega i radzi jak uniknąć zagrożeń wynikających z zabaw na zamarzniętych jeziorach i rzekach.

PAMIĘTAJMY:

- Należy przestrzec dzieci, aby nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Zabawom na lodzie służą lodowiska i sztucznie utworzone ślizgawki. Nigdy nie ma gwarancji, że płyta lodowa jest gruba na całej powierzchni, że nie jest spękana lub uszkodzona w inny sposób. Także pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa, ponieważ pod warstwą śniegu nie widać przerębli.

- Na lód powinny wchodzić, co najmniej dwie osoby – mogą one przebywać w pewnej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma.

- Poruszając się po lodzie nie wolno trzymać rąk w kieszeniach – w razie wpadnięcia do wody wydostanie się na powierzchnię będzie utrudnione lub niemożliwe.

- Jeśli osoba poruszająca się po lodzie usłyszy jego trzeszczenie, nie powinna się zatrzymywać, ale natychmiast zawrócić w kierunku brzegu.

- Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy. Należy też unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę.

Gdy lód załamie się pod nogami:

- Starać się zachować spokój i próbować wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starać się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.

Gdy chcemy przyjść z pomocą osobie, pod którą załamała się pokrywa lodowa:

- Nie należy biec w kierunku takiej osoby, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.

- Jeśli w zasięgu ręki znajduje się długi przedmiot (np. szalik, wędka, grubą gałąź), należy próbować podczołgać się na odległość równą długości posiadanego przedmiotu i starać się podać poszkodowanemu jego koniec.

- Jeśli osoba nie ma możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy osobiście, natychmiast powinna poinformować o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.

- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy udzielić jej pierwszej pomocy przedmedycznej: okryć czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Należy pamiętać, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować szok termiczny.

- W miarę możliwości podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Nie wolno podawać alkoholu, gdyż powoduje to dalsze wychłodzenie ciała. Osobę taką bezwzględnie powinien zbadać lekarz.


Robert Harhala



o © 2007 - 2024 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Poniedziałek 3 czerwca 2024
Imieniny
Anatola, Leszka, Tamary

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl